Raport MGBI o restrukturyzacjach i upadłościach w 2023 roku.
Media o nas
29 lutego 2024
1 minuty czytania
Raport MGBI o restrukturyzacjach i upadłościach w 2023 roku jest już dostępny. Wynika z niego, między innymi, że nasza kancelaria kolejny rok z rzędu znalazła się na drugim miejscu pod względem liczby otwartych postępowań restrukturyzacyjnych, co jest dla nas bardzo miłą informacją.
Spis treści
Ogólnie, w 2023 roku restrukturyzację otworzyło 4 130 firm, co oznacza rekordowy wynik, przekładający się na wzrost o niemal 87,7% w porównaniu do roku 2022. Jest to oczywisty dowód na to, że kryzys gospodarczy trwa w najlepsze, ale również świadczy o tym, iż przedsiębiorcy poszerzają świadomość swoich praw i podejmują próby ratowania firm w kłopotach.
Generalnie jednak, z raportu wynika, że sytuacja gospodarcza w naszym kraju wciąż nie jest kolorowa. W 2023 roku ogłoszono 391 upadłości, co oznacza wzrost rok do roku o 16%. Szczególnie dojmującą informacją jest fakt, że w ciągu ubiegłego roku firmy działające powyżej 20 lat stanowiły aż 29% wszystkich, które ogłosiły upadłość. Przedsiębiorstwa, które de facto budowały polską gospodarkę i działały na naszą wspólną korzyść, musiały skapitulować przed kryzysem gospodarczym. Branżą, w której doszło do największej ilości upadłości, okazało się przetwórstwo przemysłowe.
Na potrzeby raportu trafnie wypowiedziało się szereg ekspertów branżowych w tym nasz kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny Marcin Ostaszewski. Zauważył on, że bardzo często przemodelowanie wewnętrznych procesów, redukcja kosztów lub zmiana strategii jest wystarczające dla osiągnięcia zamierzonych celów oraz całkowitego odzyskania płynności w danym przedsiębiorstwie. Zwrócił również uwagę, że chociaż w ubiegłym roku do kancelarii zgłosiła się rekordowa liczba klientów, to zdecydowana większość z nich nie była zainteresowana upadłością, a restrukturyzacją, co jest zasługą rosnącej świadomości wśród przedsiębiorców.
Raport zawiera dużo innych ciekawych statystyk o których nie sposób wspomnieć w jednym wpisie. Jak już przez lata przyzwyczaiło nas MGBI, w całości wypełniony jest merytoryką. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z całością raportu. Link zamieszczamy tutaj.