Ugoda: Definicja, Rodzaje i Wzory
23 października 2023
1 minuty czytania
Ugoda stanowi jedną z form rozwiązania sporu prawno-cywilnego, którą często można zawrzeć zarówno w kontekście procedur sądowych, jak i poza nimi. W artykule omówimy, czym jest ugoda, kiedy można ją zawrzeć, jakie są jej elementy i rodzaje oraz jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę.
Spis treści
Co to jest ugoda?
Według polskiego prawa cywilnego (art. 917 Kodeksu Cywilnego), ugoda to umowa, w ramach której strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w celu uchylenia niepewności co do istniejących roszczeń lub zapewnienia ich wykonania. Może być również zawarta w celu zakończenia istniejącego lub potencjalnego sporu.
Kiedy zawiera się ugody?
- Gdy istnieje niepewność co do roszczeń między stronami i obie strony chcą ją wyeliminować.
- Gdy istnieje spór między stronami i obie chcą go rozstrzygnąć.
Elementy ugody
- Wskazanie stron umowy
- Określenie stosunku prawnego, który ma być przedmiotem ugody
- Wzajemne ustępstwa ze strony obu stron
- Cel zawarcia ugody
- Podpisy stron
Ugoda sądowa
Sąd ma za zadanie w każdym etapie postępowania dążyć do zawarcia ugody między stronami.
Ugoda Sądowa Wzór .pdf: Ugoda Sądowa.pdf
Ugoda pozasądowa
Może funkcjonować jako dowód istnienia zobowiązania i jego zakresu.
Ugoda Pozasądowa Wzór .pdf: Ugoda Pozasądowa.pdf
Forma ugody
Zgodnie z polskim prawem, ugoda może być zawarta w dowolnej formie, jednak powinna spełniać wymogi formy zastrzeżonej dla konkretnej czynności prawnej, którą ugoda dotyczy.
Wykonanie i konsekwencje ugody
Po zawarciu i wykonaniu ugody, wszelkie roszczenia i obowiązki między stronami wygasają, chyba że postanowienia ugody stanowią inaczej.
Podsumowanie
Zawarcie ugody jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na rozstrzygnięcie sporu czy niepewności w stosunkach prawno-cywilnych. Przy jej zawieraniu warto jednak pamiętać o wymogach formalnych i możliwych konsekwencjach prawnych. Warto również skorzystać z porady prawnej w celu dokładnego zrozumienia jej skutków.
Opracowując ugodę, ważne jest, aby obie strony miały jasność co do jej warunków i skutków, a formalności były zgodne z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.