Zatwierdzona restrukturyzacja! Firma z branży sprzedaży chemii gospodarczej wychodzi na prostą.
4 czerwca 2024
1 minuty czytania
Za nami jedna z ciekawszych restrukturyzacji w naszej karierze pod kątem prawnym. Właśnie otrzymaliśmy informację, że została zatwierdzona przez sąd!

Spis treści
Firma, której głównymi obszarami działalności są hurtowa sprzedaż chemii gospodarczej i logistyka, rozpocznie spłatę wierzytelności na nowych, dogodnych warunkach. Ogólna suma wierzytelności wyniosła niespełna 14,5 miliona złotych.
Przedsiębiorstwo zgłosiło się do nas po pomoc, gdy pojawiły się pierwsze duże zatory płatnicze. Głównym czynnikiem, który zapoczątkował trudną sytuację finansową, było zakończenie współpracy z głównym handlowcem. Handlowiec zrezygnował z wykonywania usług dla dłużnika, zabierając ze sobą część kontraktów i otwierając konkurencyjną działalność. Ponadto firma zaciągała zobowiązania w momencie dobrej koniunktury i niskich kosztów kredytów. Nie była gotowa na tak wysokie raty, zwłaszcza w obliczu dużego kryzysu wewnętrznego.
Po kompleksowej analizie wraz ze szczegółowym planem restrukturyzacyjnym przystąpiliśmy do działania. Wprowadziliśmy szereg zabiegów restrukturyzacyjnych, w tym redukcję zadłużenia poprzez zawarcie porozumień układowych z bankami. Doradziliśmy również wdrożenie wewnętrznego oprogramowania informatycznego, które pozwoliło zredukować liczbę pracowników administracyjnych. Zaplanowaliśmy także wejście na nowe rynki zagraniczne, gdzie popyt na usługi firmy jest większy niż w Polsce, oraz udział w przetargach publicznych, z których wcześniej nie korzystała.
Co ciekawe, postępowanie o zatwierdzenie układu prowadzone było w stosunku do dłużnika bez obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego. W związku z tym klientowi podczas procesu nie przysługiwała ochrona przed egzekucją chociażby ze strony Urzędu Skarbowego. Urząd oddał głos za układem, ale mimo to prowadził egzekucję wobec dłużnika, wydając ostatecznie postanowienie o zajęciu środków na jego rachunkach. Doradziliśmy dłużnikowi złożenie zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej, który przyznał rację stronie. Stwierdził, że postępowanie egzekucyjne prowadzone wobec dłużnika może być niecelowe w świetle przedstawionego stanu faktycznego i uchylił postanowienie Urzędu Skarbowego, a także przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
Każda restrukturyzacja jest inna. Nierzadko to droga pełna wybojów i zwrotów akcji. Najważniejsza jest dobra wola dłużnika i nadzorcy, aby doprowadzić do kompromisu z wierzycielami, pozostając w obrocie gospodarczym. Cieszymy się z takiego obrotu spraw i życzymy przedsiębiorstwu samych sukcesów!